דף הבית צור קשר הירשם לנויזלטר
 
 
בארגון חיים של תורה ל1700 מחנכים.
 
 
תרופת "אטומיק" מה היא?
פורסם: 21:50 (13/04/19) מכון הביננו
לפני מספר חודשים התחילו קופות החולים למכור תרופה בשם אטומיק, שמחליפה את הסטרטרה, ומיוצרת כאן בישראל, מה שמוזיל את העלויות בצורה משמעותית, מטווח של 300 ₪ שהסטרטרה הייתה עולה – האטומיק עולה כ-100 ₪.

אטומיק (-סטרטרה) הינו מהתרופות היחידות להפרעת קשב שהן לא ממריצות ומשתמשים בהן כקו שני אחרי כישלון בתרופות הריטלין באם ישנן תופעות לוואי או חוסר יעילות, וכן במקרים שקיימת אצל המטופל תחלואה נוספת, או הפרעות רגשיות אחרות, כגון טיקים, חרדה, נטייה לדיכאון, הפרעה כפייתית טורדנית, הפרעות שינה או אכילה. במקרים כאלו יתכן שהריטלין לפעמים לא רק שלא עוזר לילד, אלא גם יכול להגביר את הבעיות הנלוות, עקב תכונתו הממריצה, ובמקרה דנן התרופה ממריצה ומגבירה את הבעיה או את ההפרעה הנלווית.
אי לזאת, מה שנדרש הוא להשתמש בתרופה הפועלת בצורה שונה מהתרופות הנ"ל, והיא האטומיק המדוברת. הדרך שלה בבניית הקשב והריכוז היא לא ע"י המרצה וסטימולציה, אלא ע"י בנייה מרוכזת, רגועה ומתונה יותר, ולכן תחילת ההשפעה שלה תבוא לידי ביטוי רק כעבור שבועיים עד שלושה שבועות.

לפי האלגוריתם (סדר טיפול תרופתי) של AACAP (האגודה האמריקאית לפסיכיאטריה של הילד), נחשבת האטומיק כקו טיפול שני להפרעת קשב וריכוז בילדים, לאחר מתילפנידאט (ריטלין – קונצרטה) ואמפטמינים (אדרל – ויואנס). ובמקרים שישנן בעיות נוספות, כגון דיכאון או חרדות, רופאים ימליצו על סטרטרה כקו ראשון מכיון שאינו ממריץ ורק משפר את קשב וריכוז.
בנוסף, אטומיק לא מחמירה טיקים ולפעמים אף מונעת אותם, וזהו יתרון נוסף שלה לעומת תכשירי הריטלין.
החומר הפעיל באטומיק שנקרא 'אטומוקסטין', מביא לכך שהתרופה הינה הראשונה לטיפול בהפרעת קשב וריכוז שאינה שייכת למשפחת הסטימולנטים – הממריצים (ריטלין, אטנט).
התרופה כבר רשומה ונמצאת בשימוש בארה"ב מספר שנים, וגם בארצות נוספות כמו קנדה, גרמניה, אנגליה ומדינות רבות נוספות.
בניגוד לריטלין, את תרופת האוטמיק נוטלים מדי יום, כולל שבתות וחגים. היות והתרופה מתחילה להשפיע רק אחרי מספר שבועות, ניתן להפסיק אותה בחופש הגדול, אך לא בחופשות קצרות.

המינונים הקיימים כרגע של אטומיק הם שלושה: 25 מ"ג, 40 מ"ג, 60 מ"ג, אבל ניתן לשלב ביניהם למי שצריך מינון גדול יותר, ואף ניתן לקחת פעמיים ביום.

תופעות לוואי – כמו לכל תרופה, גם לתרופת האטומיק עלולות להיות תופעות לוואי אצל אחוז קטן מהצורכים אותה. התופעות השכיחות הן בחילה ועייפות. כדי להתגבר עליהן, ניתן לקחת את התרופה אחרי האוכל. בד"כ נוטלים את התרופה בבוקר, אולם אם היא גורמת לעייפות, ניתן לקחת אותה בערב. תופעות לוואי אלו חולפות בדרך כלל לאחר מספר שבועות. כדי לצמצם את תופעות הלוואי, מתחילים לקחת את התרופה במינון נמוך ועולים בהדרגה.